All Courses
All Courses
Courses by Software
Courses by Semester
Courses by Domain
Tool-focused Courses
Machine learning
POPULAR COURSES
Success Stories
PROJECT 1 1) Calculate the concrete mix design for M35 grade concrete with fly ash Given, M35 grade concrete with fly ash Mix Design: a) Target Mean strength: Grade of concrete = M35 fck = 35 N/mm2 From Table 1 of IS 10262-2009, S = 5 N/mm2 f’ck = fck + 1.65 S = 35 + (1.65 * 5) = 43.25 N/mm2 b) Obtain the w/c ratio:…
SAI HARSHITA M M
updated on 17 Feb 2022
PROJECT 1
1) Calculate the concrete mix design for M35 grade concrete with fly ash
Given,
M35 grade concrete with fly ash
Mix Design:
Grade of concrete = M35
fck = 35 N/mm2
From Table 1 of IS 10262-2009,
S = 5 N/mm2
f’ck = fck + 1.65 S
= 35 + (1.65 * 5)
= 43.25 N/mm2
From the graph 1, for the corresponding 28 days compressive strength which is the target mean strength ,obtain w/c ratio
w/c = 0.34
From graph 2, for f’ck = 43.25 N/mm2, extend line till curve E (41.5-48N/mm2) horizontally and then dropping a vertical line to determine w/c ratio
w/c = 0.42
Assuming ‘Severe’ exposure condition , from table 5 of IS 456-2000,
w/c = 0.45
The lower value is taken. w/c = 0.34
From table 2 of IS 10262,
Max water content = 186 litres
Considering slump as 100 mm = 186 + (6/100)186
= 197.16 litres
Assuming Superplasticizers are added and thereby reducing the water demand by say 29%
Water content = 197.16 * 0.71 = 140 litres
w/c = 0.34
Cement content = 140/0.34 = 411.76 kg/m3
To proportion a mix containing fly ash, the following steps are to be followed.
Cementitious material content = 411.76 * 1.10 = 452.94 kg/m3
Water content = 140 litres
w/c ratio = 140 / 452.94 = 0.31
Flyash at 30% of cement = 452 .94 * (30/100) = 135.88 kg/m3
Cement = 452.94 – 135.88 = 317.058 kg/m3
Saving of cement using flyash = 411.76 – 317.058 = 94.70 kg/m3
From table 3 of IS 10262, Volume of CA corresponding to 20mm size aggregate and FA( zone 1 ) for w/c ratio of 0.5 = 0.60
In our case, the w/c ratio is 0.31, which is lower by 0.19 (0.5-0.31=0.19à0.19/0.05=3.8à3.8*0.01=0.038)
the volume of CA is increased by 0.038,
Vol of CA = 0.638
Assuming pumpable concrete, the volume of CA has to be reduced by 10%
Vol of CA = 0.638 * 0.9 = 0.574 m3
Vol of FA = 1- 0.574=0.426 m3
1) Volume of concrete = 1m3
2) Volume of cement = (Mass of cement/ Sp. Gravity of cement) * (1/1000)
= (317.058/3.15)*0.001 = 0.101 m3
3) Volume of flyash= (Mass of flyash/ Sp. Gravity of flyash) * (1/1000)
= (135.88/2.2)*0.001 = 0.062 m3
4) Volume of water = (Mass of water/ Sp. Gravity of water) * (1/1000)
= (140/1)*(1/1000) = 0.14 m3
5) Volume of chemical admixture = (Mass of chemical admix/ Sp. Gravity ) * (1/1000)
= (7.6/1.145)*(1/1000) = 0.006 m3
6) Volume of aggregates = (1) – ((2)+(3)+(4)+(5))
= 1 – (0.101+0.062+0.14+0.006) = 0.691m3
7) Mass of CA = Volume of aggregates * Volume of CA * Sp. Gravity of CA *1000
0.691 * 0.574 * 2.74*1000= 1086.78 kg/m3
8) Mass of FA =0.691 * 0.426*2.74*1000 = 806.57 kg/m3
Cement = 317.058 kg/m3
Flyash = 135.88 kg/m3
Water = 140 kg/m3
FA = 806.57 kg/m3
CA = 1086.78 kg/m3
w/c = 0.31
Mix ratio = 1:2.54:3.43
2) Calculate the concrete mix design for M50 grade concrete without fly ash
Given,
M50 grade concrete without fly ash
Mix Design:
Grade of concrete = M50
fck = 50 N/mm2
From Table 1 of IS 10262-2009,
S = 5 N/mm2
f’ck = fck + 1.65 S
= 50 + (1.65 * 5)
= 58.25 N/mm2
Assuming ‘Severe’ exposure condition , from table 5 of IS 456-2000,
w/c = 0.45
Based on experience, w/c = 0.40
From table 2 of IS 10262,
Max water content = 186 litres
Considering slump as 100 mm = 186 + (6/100)186
= 197.16 litres
Assuming Superplasticizers are added and thereby reducing the water demand by say 29%
Water content = 197.16 * 0.71 = 140 litres
w/c = 0.40
Cement content = 140/0.40 = 350 kg/m3
From table 3 of IS 10262, Volume of CA corresponding to 20mm size aggregate and FA( zone 1 ) for w/c ratio of 0.5 = 0.60
In our case, the w/c ratio is 0.4, which is lower by 0.1
the volume of CA is increased by 0.02,
Vol of CA = 0.62
Assuming pumpable concrete, the volume of CA has to be reduced by 10%
Vol of CA = 0.62 * 0.9 = 0.56 m3
Vol of FA = 1- 0.56=0.44 m3
1) Volume of concrete = 1m3
2) Volume of cement = (Mass of cement/ Sp. Gravity of cement) * (1/1000)
= (350/3.15)*0.001 = 0.111 m3
3) Volume of water = (Mass of water/ Sp. Gravity of water) * (1/1000)
= (140/1)*(1/1000) = 0.14 m3
4) Volume of chemical admixture = (Mass of chemical admix/ Sp. Gravity ) * (1/1000)
= (7.6/1.145)*(1/1000) = 0.006 m3
5) Volume of aggregates = (1) – ((2)+(3)+(4))
= 1 – (0.111+0.14+0.006) = 0.743m3
6) Mass of CA = Volume of aggregates * Volume of CA * Sp. Gravity of CA *1000
0.743 * 0.56 * 2.74*1000= 1140 kg/m3
7) Mass of FA =0.743 * 0.44*2.74*1000 = 896 kg/m3
Cement = 350 kg/m3
Water = 140 kg/m3
FA = 896 kg/m3
CA = 1140 kg/m3
Chemical admix = 7.6 kg/m3
w/c = 0.40
Mix ratio = 1:2.56:3.26
Leave a comment
Thanks for choosing to leave a comment. Please keep in mind that all the comments are moderated as per our comment policy, and your email will not be published for privacy reasons. Please leave a personal & meaningful conversation.
Other comments...
Project 2
PROJECT 2 AIM: To model and design a PEB Warehouse using Staadpro Procedure: Create nodes and add beams Create other roof frames by checking the floor plan given in the attachment. Use translational repeat to complete the structure Now start modelling the mezzanine floors Also add nodes to form canopy Load…
09 Jun 2023 02:33 PM IST
Project 1
Question:- AIM: To Model & Design a Proposed Coil Centre, Chennai using STAAD. Pro for following input from Client Design only a Main Frame with Lean (Grid 2) & Gable Frame without Lean (Grid 15) Assume purlin load as 8.77 kg/m Assume Gantry girder wt. = 158.24 kg/m Assume Rail weight = 53 kg/m Procedure: Open a new project…
29 May 2023 09:20 AM IST
Week 12 Challenge
Design of Foundation in STAAD Foundation 1. Isolated Footing Design isolated footing for a column 300 mm x 450 mm, carrying axial load of 1500 kN and Mu = 150 kNm using STAAD. Foundation. Assume that the moment is reversible. The safe bearing capacity of the soil is 200 kN/m2 at a depth of 1 metre from ground level.…
27 May 2023 07:29 AM IST
Week 11 Challenge
Week 11 Challenge Solutions 1. Friction load determination A pipe carrying LNG rests on the shoe having vertical force of 125 kN. Calculate the Friction load on the axis. Also find the friction force, if TEFLON pad is used between shoe and pipe support. Procedure: Friction factor on Piping: Materials Friction factor Steel…
22 May 2023 01:54 PM IST
Related Courses
0 Hours of Content
Skill-Lync offers industry relevant advanced engineering courses for engineering students by partnering with industry experts.
© 2025 Skill-Lync Inc. All Rights Reserved.